مصاحبه اختصاصی خبرنامه بهداشت معنوی با حجت الاسلام مظاهری سیف

مصاحبه اختصاصی خبرنامه بهداشت معنوی با حجت الاسلام مظاهری سیف

موسسه بهداشت معنوی با طراحی و کوشش حجت الاسلام مظاهری سیف و همکاری جمعی از شاگردان او و با حمایت ایت الله العظمی مکارم شیرازی در سال ۱۳۸۹ تأسیس شد. به همین مناسب مصاحبه اختصاصی خبرنامه بهداشت معنوی را با استاد مظاهری سیف می خوانیم

— موسسه دقیقا از چه زمانی فعالیتش را شروع کرد؟

بعد از انتشار کتاب «جریان شناسی انتقادی عرفانهای نوظهور» دوره های آموزشی و جلسات مختلفی در مراکز حوزوی برگزار شد که این کتاب تا حدودی به عنوان متن درسی این دوره ها استفاده می شد. با توجه به نو بودن مباحث و علاقه مندی بعضی از طلاب حلقه مطالعاتی شکل گرفت که در سال ۸۸ جلسات منظمی را در پژوهشکده باقرالعلوم برگزار می کردیم و همین هسته به تشکیل رسمی موسسه بهداشت معنوی در ۲۷ دی ماه ۱۳۸۹ منتهی شد و این آغاز دوره جدیدی از فعالیت های ما بود.

— هدف شما از تأسیس موسسه بهداشت معنی چه بود؟

عرفان های نوظهور یا شبه جنبش های معنوی موضوعی پیچیده و بین رشته ای است. کسانی که در یک رشته مثل فلسفه، کلام یا روانشناسی تخصص دارند به راحتی نمی توانند به نقد این جریان ها بپردازند. هدف میانی این بود که یک حوزه مطالعاتی بین رشته ای را تعریف کنیم و طلاب با مطالعه و آموزش مباحث مورد نیاز در نقد معنویت های نوظهور توانمند شوند. مأموریت موسسه این طور تعریف شده: «مقابله دانش بنیان با شبه جنبش های معنوی»

— آیا از عملکرد موسسه بهداشت معنوی راضی هستید؟

اگر به امکانات و توانمندی های خودمان نگاه کنیم، بله راضی هستم. البته بی تجربگی هایی داشته ایم ولی الان در موقعیت خوبی هستیم. اما اگر به نیاز جامعه نگاه کنیم، به هیچ وجه عملکرد خوبی نداشته ایم و هنوز نتوانسته ایم به بخش کوچکی از این نیازها پاسخ دهیم.

— چشم انداز شما برای آینده موسسه چیست؟

در چشم انداز موسسه به سه مورد تأکید شده است. مرجعیت علمی در حوزه مطالعاتی شبه جنبش های معنوی، فعال ترین سازمان کشور در جهت توسعه آگهی عمومی نسبت به شبه جنبش های معنوی و تأثیرگذار بر سازمان های دولتی و مردم نهاد در جهت مقابله شبه جنبش های معنوی

— با چه راهبردی به سوی این چشم انداز حرکت می کنید؟

روشنگری. ما روشنگری را در دو سطح نخبگان با ارائه گزارش های رصدی و تحلیل های به روز و در سطح عمومی با روشنگری پیشگیرانه و اطلاع رسانی به مردم نسبت به آسیب های معنویت های نوظهور انجام می دهیم.

— در هفتیم سال تأسیس بهداشت معنوی به نظر شما حرکت موفقی به سوی این چشم انداز داشته اید؟

بله، در حال حاضر بسیاری از نهادهای عمومی و مردمی در مواجهه با معنویت های نوظهور به ما مراجعه می کنند. تولیدات خوبی داشته ایم. در واقع تنها سازمانی هستیم که به طور متمرکز درباب معنویت های نوظهور کار می کند، تحلیل ها و نظریات خوبی در اینجا تولید شده، گزارش های رصدی بی نظیری در موسسه تولید شده که به اطلاع مسئولان فرهنگی و نخبگان رسیده است. همین خبرنامه که شما زحمت می کشید، تحسین بعضی از مخاطبان را برانگیخته و تا کنون چنین کاری سابقه نداشته است. دوهفته نامه ای که به طور تخصصی و متمرکز درباره معنویت های نوظهور به نخبگان اطلاع رسانی کند. البته توان مادی ما کم است و این کار محدودیت هایی دارد.

— حرف آخر؟

شبه جنبش های معنوی خیلی خیلی نرم باورها و ارزش های مردم را تغییر می دهند و منشأ بحران های معنوی و سیاسی خواهند بود. حرف آخر من «بیداری» است. برای همه، مردم، مسئولان، نخبگان، «بیداری»