سخنرانی حجت الاسلام مظاهری سیف در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه حقوق

سخنرانی حجت الاسلام مظاهری سیف در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه حقوق

حجت الاسلام مظاهری سیف: نباید با بیماران معنوی برخورد مجرمانه شود و یا اینکه آنها را رها کنیم، تا به آزادی ها و حقوق معنوی مردم تعرض کنند، آنان نیازمند مراقبه و حمایت معنویهستند تا سلامت معنوی شان را باز یابند.

روز گذشته حجت الاسلام والمسلمین مظاهری سیف بنیان گذار و رئیس موسسه بهداشت معنوی در دادگستری شهر نظرآباد در استان البرز به ایراد سخنرانی پرداخت.

 

وی پس از آسیب شناسی معنویت های نوظهور و عرفان های کاذب در سه محور خداشناسی، پیامبر شناسی و معادشناسی، به ابعاد حقوقی این بحث پرداخت و گفت: انحرافات معنوی دو گونه اند: بیماری معنوی و جرم معنوی. کسی که ناآگاهانه به باورها و ارزش های معنوی مردم تعرض می کند و آنها را با سخنان و ایده های نادرست، متزلزل می سازد، در صورتی که ناآگاهانه این کار را انجام دهد، بیمار است، نه مجرم.

وی افزود به علت اینکه در نظام آموزشی ما تعریف و برنامه مشخصی برای رشد معنوی و آموزش معنوی وجود ندارد، بسیاری از مدعیان معنویت در حقیقت بیمار معنوی هستند.

رئیس مؤسسه بهداشت معنوی گفت: متأسفانه قوانین ما بر اساس قوانین سکولار فرانسه نوشته شده و مبانی فقهی و تربیتی اسلام در آن ریشه دار نیست. از این رو مدعیان معنوی را یا رها می کنیم، یا به علت سایر جرایمی که دارند، روانه زندان می سازیم، در حالی که سلامت معنوی آنها در خطر است و باید با قوانین حمایتی زمینه برای مراقبت های ویژه و اصلاح آنها فراهم شود. به این ترتیب آن فرد پس از مدتی زندان دوباره به جامعه باز می گردد و بهداشت معنوی جامعه را تهدید می کند. در این موارد راه حل زندان نیست. بلکه بازیابی سلامت آنهاست که با وجود قوانین حمایتی امکان پذیر است.

این پژوهشگر ادامه داد: ما بر اساس سیاست جنایی جرم زدایانه باید برای باز پروری و رسیدن به سطح قابل قبولی از سلامت معنوی مدعیان دروغین معنویت ظرفیت های حقوقی و قانونی ایجاد کنیم. وی افزود: کسانی مثل محمد علی طاهری، علیرضا آزمندیان و سایر مدعیان دروغین معنویت بیمار معنوی هستند و باید مورد حمایت و مراقبت معنوی قرار گیرند. و ممکن است در زندان به علت خلوت و تنهایی بیش از پیش در اوهام خود غرق شوند و وضعیت سلامت معنوی آنها وخامت بیشتری پیدا کند.

مظاهری سیف با تعریف سه نوع آسیب دیدگی معنوی بیان داشت که پایه گذاران شبه جنبش های معنوی و مبلغان مجذوب آنها، آسیب دیدگان نوع سوم هستند و برای حمایت از آنها به مراکز مراقبت ویژه معنوی با برنامه و تعریف مشخص نیازمندیم.
در ادامه جلسه مظاهری سیف به سوالات اساتید و دانشجویان رشته حقوق که در این همایش شرکت کرده بودند، پاسخ داد. در سوالات مطرح شد نظر شما درباره اسفندیار رحیم مشایی چیست؟ مظاهری سیف در پاسخ به این سوال گفت: شاخصه های عرفان های کاذب با سخنان ایشان هماهنگ هست و سالهاست که افکار مشایی را رصد می کنیم در رابطه با خدا, مهدویت و سایر ابعاد آموز های دینی دچار انحراف است.
لازم به تذکر است که حجت الاسلام مظاهری سیف گوشه ای از نظریه بهداشت معنوی را با ابعاد حقوقی و تربیتی در این جلسه طرح کردند.

 

منبع: پورتال موسسه بهداشت معنوی