جناب دکتر مرندی؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران

جناب دکتر مرندی؛ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران

جناب دکتر مرندی

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی ایران

سلام علیکم؛

بدین وسیله استعفای خود را از گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی اعلام می­کنم و تقاضا دارم نام حقیر را از سایت و سایر اسناد مربوط به گروه سلامت معنوی حذف بفرمایید. زیرا سخنان شما در اختتامیه پنجمین همایش سلامت معنوی که حوزه­های علمیه را غیرپاسخگو و ناکارآمد در مباحث معنویت جلوه دادید، برایم غیر قابل تصور و تصدیق بود.

در حوزه­های علمیه چهار جریان معنویت پژوهی پرشور و پویا پیش می­روند. یکم، رویکرد فلسفی به معنویت در «موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی»؛ دوم، رویکرد عرفانی به معنویت پژوهی در «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»؛ سوم، رویکرد روانشناسی اسلامی به مسائل معنویت در «پژوهشگاه حوزه و دانشگاه»؛ چهارم رویکرد مستقل به مطالعات معنوی به عنوان یک دانش در طبقه بندی علوم اسلامی که همکارانم در «پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» دنبال می­کنند.

در کنار این جریان­های نظری، حوزه­های علمیه در عرصه عمل نیز به حل مسائل سلامت معنوی روی آورده و توفیقاتی یافته­اند. موسسات «سلامت نوید نیایش»، «بهداشت معنوی»، «آوای ملکوت» و گروه­های تبلیغی فعالی نظیر گروه «اکسیر» که سلامت معنوی را در بیماران مبتلا به استفاده از مواد مخدر دنبال می­کند و گروه «سفیران محبت» در بیمارستان­های قم و «نسیم مهر» در مراکز خدمات درمانی اصفهان و گروه­های دیگر در تهران و مشهد نمونه­های موفقی از اقدامات حوزویان در عرصه سلامت معنوی به معنای مورد نظر در خدمات سلامت هستند.

از سال ۹۳ که به فرهنگستان پیوستم، کوشیدم تا آنچه را در باب معنویت در حوزه­های علمیه جریان دارد، به گروه سلامت معنوی فرهنگستان منتقل کنم. گاهی اساتید بزرگوار و نمایندگان جریان­های فکری حوزه را با خود همراه کردم و از قم به تهران آوردم و گاهی با زمینه سازی برگزاری همایش سالانه سلامت معنوی در قم اسباب آشنایی شما و صاحب نظران حوزه را فراهم کردم و در همه حال اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در علوم دینی و بی مهری به دیدگاه­های علما و حوزویان را بردبارانه و مشفقانه تحمل کردم و با خودم گفتم شاید برای اینکه پاسخ­ها و اندیشه­های دینی به طور سازمان دهی شده و متمرکز ارائه نمی­شود، ارتباط علمی مؤثر شکل نمی­گیرد. تا اینکه سال گذشته رئیس حوزه­های علمیه جناب آیت الله اعرافی کلید حل مشکل را به دست بنده و شما داد و در جلسه­ای که خدمت­شان بودیم، انجمن علمی اخلاق حوزه را آوردگاه جریان­های معنویت پژوهی در حوزه و پل ارتباط حوزه و فرهنگستان تعریف کردند.

گروه معنویت انجمن علمی اخلاق حوزه حسب الامر آیت الله اعرافی در سال ۹۵ تشکیل شد و پیش از همایش امسال با دعوت از گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشکی آمادگی خود را برای ارائه مقالات و مشارکت در برگزاری همایش و استمرار نشست­های مشترک تا حل مسائل فرهنگستان در باب سلامت معنوی اعلام کرد.

با کمال شگفتی شاهد بودیم که مقالات ارائه شده از همایش حذف شد، انجمن اخلاق در همایش نقشی پیدا نکرد و همایش امسال خالی از حضور حوزه در حوزه علمیه قم برگزار شد. و باز هم مثل سالهای قبل دست نیاز خود را گشوده به سوی حوزه و گوش و هوش­تان را منتظر و مشتاق شنیدن رهنمودها و رهاوردهای حوزه­ای معرفی کردید، که صدایی از آن برنمی­خیزد و دستی برای دست­گیری­تان از آستینش در نمی­آید!

سخنان شما که می­گویید به جای معنویت غربی باید به معنویت اسلامی در موضوع سلامت معنوی روی آوریم، تحسین برانگیز است؛ اما با روگردانی از حوزه­های علمیه و با کوتاه کردن دست­هایی که برای یاری­تان از حوزه برآمده، چطور می­خواهید معنویت اسلامی را به مباحث سلامت معنوی وارد کنید؟

ناکارآمد و غیر پاسخگو نشان دادن حوزه­های علمیه در مباحث مربوط به سلامت معنوی، زمینه ساز گسترش هرچه بیشتر ایده­های معنوی سکولار خواهد بود. شما با تأکید لفظی بر معنویت دینی از یک سو و بستن مسیر جریان اندیشه دینی در عرصه سلامت معنوی از سوی دیگر، عملاً راه را برای گسترش ایده­ها و روش­های معنوی غیردینی و توسعۀ لائیسم مخفی می­گشایید.

از خدای متعال می­خواهم که ما را تا آخر در راه خدمت به اسلام حفظ کند و عاقبت به خیر فرماید.